Bez wątpienia naturalne suszone gryzaki to jedne z najpopularniejszych smakołyków dla psów. Jak jednak dokonać wyboru tego najlepszego przysmaku skoro producenci prześcigają się w ilości rodzajów, kolorów i cen… Wydawałoby się, że wybór gryzaka w postaci chociażby ucha wołowego powinien być prosty jak… baranie ucho…:) Nic bardziej mylnego.

Na rynku znaleźć można ucho wołowe białe i naturalne, z uchem wewnętrznym i bez ucha wewnętrznego, ucho z wapniem i bez wapnia, bardzo tanie i sporo droższe, ucho wołowe z futrem i bez. Jako producenci zdrowych i naturalnych przysmaków postaramy się przybliżyć Państwu technologie ich tworzenia i ich wpływ na zdrowie Państwa pupili na przykładzie najpopularniejszych gryzaków – uszu wołowych.

Ucho wołowe białe czy naturalne?

Przy dokonaniu tego wyboru musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas ważniejsze – zdrowie naszego psa, czy estetyczny wygląd przysmaku jaki kupujemy… Wybór powinien być oczywisty, ale jak pokazują nasze dotychczasowe doświadczenia – wcale tak nie jest. Właściciele psów w Polsce chętniej kupują uszy wybielone, bo ich zdaniem nie pachną tak intensywnie i są po prostu ładniejsze. Tymczasem należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie piękne, białe uszy o konsystencji styropianu, wyglądające jakby były spuchnięte, z pewnością nie mają wiele wspólnego z naturą. Do ich produkcji potrzebna jest duża ilość różnych substancji chemicznych, które spowodują uzyskanie takiego efektu. Ucho wołowe naprawdę naturalne powinno mieć kolor miodowo-brązowy, konsystencję twardą, zwartą, powinno być cienkie i powinno dzwonić po uderzeniu jedno o drugie. Często sugerujemy się przy wyborze również tym, że ucho białe jest droższe, więc wydaje nam się, że powinno być lepsze, tymczasem wyższa cena wynika tylko i wyłącznie z wyższych kosztów wytworzenia takich uszu, bo do ich produkcji potrzeba użycia różnych substancji chemicznych. Warto zastanowić się, czy gryzak kupujemy dla siebie, czy dla psa, wtedy wybór powinien być prosty.

Ucho wołowe z muszlą czy bez muszli?

Wybór ucha z muszlą czy bez zależy od tego jaką funkcję ma spełniać przysmak. Uszy z muszlą (uchem wewnętrznym) są znacznie większe, czasem nawet powyżej 20 cm, z pewnością zajmą psa na znacznie dłużej i dostarczą więcej kalorii (ucho środkowe jest bogate w tłuszcze). Ale jeśli jesteśmy właścicielem małego psa to ucho razem z uchem wewnętrznym może być dla niego za duże i może sobie z nim nie poradzić. Oczywiście wielkość ucha ma również odzwierciedlenie w cenie…

Ucho wołowe z futrem czy bez?

Niektórzy pewnie czytają to pewną odrazą, jak można dawać psu ucho wołowe z futrem? Tymczasem jak pokazują nasze najnowsze obserwacje i doświadczenia na rynku niemieckim – uszy wołowe z futrem to niezwykle zdrowy gryzak dla psów. Psy to przecież z natury drapieżniki. W naturze ich żywienie wyglądałoby tak, że nie jadłyby tylko czystego mięsa, ale całe ofiary z kośćmi i futrem. Futro ma właściwości oczyszczające jelita, zapobiega zarobaczeniu przewodu pokarmowego, a także doskonale doczyszcza zęby. Często można zaobserwować, że psy jedzą trawę, włosy, wstążki, które są właśnie nie najlepszą alternatywą dla futra. Dodatkowo uszy z futrem oprócz niewątpliwych walorów smakowych zapewnią psom znacznie więcej radości z gryzienia i zajmą je na dłużej.

Niska cena – czy warto ryzykować?

Kwestia ceny to często jednak najważniejsze kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze gryzaków. Przestrzegamy przed kupowaniem uszu wołowych w wyjątkowo niskich cenach, znacznie poniżej cen rynkowych. Często tak niska cena wynika ze źródła pochodzenia przysmaków. Na rynku można spotkać znacznie tańsze uszy wołowe pochodzące z importu z Dalekiego Wschodu. Nie mamy wtedy pewności z jakiego mięsa zostały wytworzone, czy zostały przebadane, czy nie zawierają groźnych dla zdrowia bakterii. Na rynku niemieckim głośny był przypadek z przed kilku lat, kiedy nastąpiła fala zachorowań na salmonellę u psów, które spożywały właśnie takie importowane gryzaki. Najlepiej wybierać gryzaki polskich producentów, bo z pewnością pochodzą z polskich ubojni, z polskiego mięsa, są pod kontrolą powiatowych lekarzy weterynarii, podlegają szczegółowym badaniom i są bezpieczne dla zdrowia.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu w przyszłości dokonywać wyboru odpowiednich gryzaków dla psów.